تبدیل یک شرکت سنتی به شرکت حرفه ای

مدیریت حرفه ای یک شرکت

چه کسی می تواند یک شرکت سنتی را به شرکتی با مدیریتی حرفه ای تبدیل کند؟

هنگامیکه هیئت مدیره یک شرکت به ضرورت تغییر سیستم مدیریت از یک سیستم سنتی به یک سیستم حرفه ای پی می برند، اولین سوالی که پیش می آید این است که این کار چگونه باید انجام شود و چه کسی باید آن را انجام دهد؟

شکی نیست که این کار وظیفه یک رهبر است و این مدیر عامل است که شرکت را رهبری می کند. مهم است که مدیر عامل هر از گاهی نظر هیئت مدیره را نیز جویا شود؛ همچنین باید نقطه نظرات خود را از بالا به پایین به کارشناسان و متخصصان شرکت انتقال دهد و اقدامات خود را نیز براساس این موارد تنظیم نماید.
پس این یک کار تیمی است و برای ارزیابی، طراحی، اجرا، بررسی نتایج، طراحی مجدد یا تعدیل هر کدام از این موارد به یک تیم استراتژیک اصلی نیاز دارد.
بنابراین مدیریت یک شرکت می تواند برای به انجام رساندن این مهم یک تیم تشکیل دهد.

بهترین گزینه ها برای انتخاب در این زمینه عبارتند از افراد لایق و متخصصی که جز منابع انسانی شرکت هستند، مشاوران مدیریتی چند ملیتی خارجی و مشاوران مدیریت محلی.


تغییر سیستم مدیریتی از یک سیستم سنتی به یک سیستم حرفه ای یک پروژه بلند مدت است که با ارزیابی وضعیت فعلی شرکت شروع می شود و در نهایت به جایی می رسد که برنامه استراتژیک اجرایی می گردد. ممکن است این کار با توجه به اندازه و پیچیدگی سازمان بین ۳ تا ۵ سال طول بکشد. اولین قدم در این مسیر طولانی، مشاوره مدیریت است. هدف ازمشاوره این است که وضعیت فعلی شرکت باجزئیات مشخص شودتابتوان برای زنجیره مراحل بعدی برنامه ریزی کرد.
مرحله بعدی عبارتست از هدایت این جریان، یافتن انحرافات و موانع، و حرکت رو به جلو در قالب تیمی که همه اعضای آن از بالا به پایین در تلاشند تا ضمن حفظ شتاب حرکت، در مسیری درست حرکت کنند. لذا رابط های انسانی، منابعی و عملکردی زیادی درگیر این فرآیند می شوند.

مشاورمدیریت می تواندباارتباط،تصمیم گیری،هماهنگی وهدایت این فرآیندازبالابه پایین،البته باچاشنی شوروحرارت،کل این جریان راتارسیدن به هدف نهایی به جلو هدایت کند.

گزینه های مناسب برای تغییر سیستم مدیریت یک شرکت

  1. شرکت های مشاوره مدیریت چند ملیتی: با توجه به متخصص بودن آنها در این زمینه، و مجهز بودن به متخصصان و ابزارهای مناسب برای به انجام رساندن این نوع پروژه ها، این شرکت ها دومین انتخاب در این زمینه محسوب می شوند.
  2. منابع انسانی داخلی: بهترین گزینه برای انجام این مهم، استفاده از منابع داخلی سازمان است.البته این نوع ازپروژه ها نیاز به مجموعه خاصی از تخصص ها، مهارت ها، پایبندی اخلاقی، صفات شخصیتی ممتاز، داشتن سابقه کاری درخشان و ریسک پذیری دارند؛ به همین دلیل گاهی اوقات بهتر است که اینگونه خدمات به شرکت های مشاوره مدیریت برون سپاری گردد.
  3. ترکیب گزینه های فوق: این گزینه ترکیبی از گزینه های فوق است. ترکیباتی مثل (۱+۲، ۱+۳، ۱+۲+۳).
    این که کدام گزینه برای یک سازمان مناسب تر است، تصمیمی است که به مدیریت عالی شرکت بر می گردد. به هرحال هرآنچه خواست مدیریت یک شرکت باشد،نتیجه خود را دربهبود عملکرد،پایداری و ایجاد محیطی مناسب برای پیشرفت سازمان منعکس می کند.
  4. شرکت های مشاوره مدیریت محلی: آنها در رده سوم این لیست قرار می گیرند. شاید شرکت های مشاوره محلی بهترین انتخاب برای شرکت هایی باشند که در بنگلادش فعالیت می کنند. شرکت های تحت مدیریت سنتی درسطوح زیادی در بنگلادش فعالیت دارند. شرکت های مشاوره مدیریت محلی در زمینه شناخت وضعیت موجود و هدایت روند پیشرفت شرکت ها، در موقعیتی مناسب هستند.

با تشکر

منبع : Nassaji.com

این مقاله را نیز می توانید مطالعه کنید .

نقش ارتباط با مشتری در صنعت فروش

⇒ سایر مطالب ⇐